Відкриття бізнесу в Естонії
Клієнт звернувся до Агенції Міжнародного права (яка розташована в Одесі) із запитом відкриття бізнесу в Естонії.
Проаналізувавши корпоративне законодавство Естонії та податкове навантаження, клієнту було надано наступну консультацію:
Естонія має гарну репутацію юрисдикції для відкриття бізнесу, а саме:
- Низькі податки, особливо для стартапів.
-Швидка онлайн реєстрація компанії (48 годин), з мінусів- неможливо відкрити банківський рахунок для компанії дистанційно, для цього власнику необхідно звернутися в банк особисто.
-Спеціальний тип Startup Visa для засновників перспективних технологічних компаній.
-Легкість ведення бізнесу з мінімумом бюрократичних бар'єрів. З 2014 року в Естонії діє програма електронного резидентства, яка дозволяє іноземцям повноцінно
користуватися послугами естонської електронної держави, включаючи реєстрацію компаній через Інтернет і дистанційне управління своїми бізнес-проектами з будь-якої точки світу.
-Прості та зрозумілі системи обліку.
-Сприятливе міграційне середовище, для громадян України віза не потрібна.
-Естонія входить до Європейської економічної зони та є членом ЄС.
- Сприятлива екосистема для стартапів, включаючи державну підтримку.
-Мінімальний рівень корупції завдяки цифровізації державних послуг.
-Директором може бути іноземець, але в цьому випадку для доставки кореспонденції на ім'я директора призначається офіційний представник - резидент Естонії. Іншими словами, якщо громадяни України відкривають компанію в Естонії та планують обійняти в такій компанії посаду директора, то обов’язково буде звертатися за послугами офіційного представника естонської компанії.
Оподаткування:Естонія неодноразово входила в першу десятку «Індексу економічної свободи», складеного спільно Heritage Foundation і The Wall Street Journal. Цей індекс, окрім податкового навантаження, оцінює зокрема такі показники, як ступінь захисту прав власності, наявність коштів, свобода торгівлі, розвиток банківського сектору, гнучкість ринку праці тощо.
Однак, завдяки наявності сучасного законодавства у сфері боротьби з відмиванням грошей, ця держава ніколи не входила, на відміну від того ж Кіпру, до «чорних списків» міжнародних організацій. І при цьому в країні відсутній валютний контроль, і резиденти (як фізичні, так і юридичні) можуть без обмежень зберігати свої кошти на рахунках в іноземних банках.
-Податок з продажу (ПДВ) -20%, але податок з продажу стягується з продажу товарів і надання послуг під час підприємницької діяльності на території Естонії, а також з імпорту товарів і послуг в Естонію ( зобов’язання зареєструватися як платник податку з обороту виникає в день, коли оборот, що підлягає оподаткуванню, за винятком відчуження основних засобів, перевищує 16 000 євро з початку календарного року).
-Податок на прибуток підприємств 0%
-Соціальний податок 33%
- ПДФО 20%
-Податок на прибуток від дивідендів 20/80
-Податок на випадок безробіття із заробітної плати працівника 1,6%
Податки на заробітну плату нерезидента (Український директор) -З зарплати члена правління нерезидента утримується 20% прибуткового податку, також стягується 33% соціального податку. Член правління отримує виплату за вирахуванням прибуткового податку (20%).
В Естонії існує два основних корпоративних податку - податок на прибуток (tulumaks), ставка якого становить 0% у разі отриманого корпоративного прибутку (20/80 - у разі розподілу прибутку) і податок з обороту (käibemaks). 20%.
Починаючи з 01.01.2019 поступово застосовується ставка 14/86 (для дивідендів, що виплачуються регулярно. Це означає, що 16,28% податку можна сплатити, якщо компанія розподіляє дивіденди безперервно, не затримуючи сплату податків на тривалий час. Однак зменшена ставка може бути застосована до виплат, які не перевищують середню суму дивідендів, виплачених за попередні три роки, до яких застосовувалася стандартна ставка 20/80.
На сьогодні Україна прийняла та ратифікувала Багатосторонню конвенцію про здійснення заходів щодо податкових угод з метою протидії розмиванню бази оподаткування та уникненню податку на прибуток (Конвенція MLI).
Також компанія може бути виключена зі сфери застосування правил CIC, якщо виконується така умова: прибуток за даними бухгалтерського обліку попереднього фінансового року не перевищує 750 тисяч євро.
Загалом:
Якщо в Естонії застосовується знижена ставка податку (14%/86% замість 20%/80%), то в Естонії застосовується податок 7% на виплату дивідендів нерезидентам з такого доходу, який можна зменшити до 5% за Конвенцією з Україною. при отриманні дивідендів - раз на рік у березні-квітні необхідно подати декларацію про доходи та сплатити в Україні 10,5% (9% ПДФО + 1,5% військовий збір).
Засновником і директором естонської компанії може бути одна і та ж особа, крім того, директору в такому випадку не потрібно платити зарплату, оскільки будучи одночасно засновником, за логікою естонського законодавства, директор отримуватиме оплату за свою працю у вигляді дивідендів;
Остання взаємна оцінка щодо впровадження стандартів боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму в Естонії була проведена в 2022 році. Згідно з цією оцінкою, Естонія була визнана такою, що відповідає 7 і значною мірою відповідає 18 з 40 рекомендацій FATF.
https://www.fatf-gafi.org/en/countries/detail/Estonia.html
В результаті наданої консультації клієнт замовив послугу відкриття компанії на території Естонії та подальший юридичний супровід діяльності компанії.